BIK a historia kredytowa klientów


Kredyt gotówkowy w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej osób. Aby jednak móc się o niego ubiegać i dostać pozytywna decyzje powinniśmy spełnić kilka istotnych dla banku warunków. I choć w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy warunki jakie musimy spełnić są w zasadzie bardzo proste a sama procedura kredytowa sprowadzona jest do minimum jeżeli chodzi o dostarczanie dokumentów, to mimo to o kilku rzeczach powinniśmy pamiętać. Pierwszym warunkiem jest oczywiście posiadanie dowodu tożsamości bez którego nic nie załatwimy, kolejny to zaświadczenie o wysokości dochodów i ostatni o którym zapomina wiele osób jest nasza historia w BIKu.

Co to jest BIK?

BIK to inaczej mówiąc Biuro Informacji Kredytowej, z istnienia tej instytucji wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy, ale tylko do pewnego momentu. Zadaniem BIKu jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie informacji związanych z historia kredytową zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Zadaniem BIKu jest również gromadzenie wszelkich danych które mogą być przydatne dla banków do oceny wiarygodności klientów w momencie kiedy zaczynają ubiegając się o zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Gromadzone dane pochodzą przede wszystkim z banków, ale także innych instytucji pozabankowych które udzielają kredytów i pożyczek. Biorąc do ręki jakąkolwiek umowę kredytową znajdziemy zapis dotyczący przetwarzania danych osobowych w BIKu.

Czym jest historia kredytowa?

To nic innego jak zapis zaciąganych przez nas zobowiązań jak np. kredyty, pożyczki, linie kredytowe czy debety na rachunkach bieżących. Musimy mieć świadomość tego, że wszystkie operacje i kwestie związane z pożyczaniem pieniędzy od banku znajdą swoje odzwierciadlenie w naszej historii kredytowej.

Dlaczego posiadanie odpowiedniej historii kredytowej jest ważne?

Z biurem informacji Kredytowej w Polsce współpracuje każdy bank zarówno komercyjny jak i spółdzielczy. Dla każdego kredytodawcy dostęp do informacji o historii kredytowej potencjalnego klienta jest cenną informacją dla banku w procesie podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu. Ta informacja pozwoli ocenić wiarygodność klienta i przewidzieć czy będzie on w stanie terminowo spłacać raty. Informacje które posiada Biuro Informacji Kredytowej obejmują wiele aspektów i sa bardzo przydatne dla banków. Przede wszystkim banki mogą zasięgnąć informacji o wysokości zadłużenia, terminowości spłaty tego zadłużenia, a także o wszelkiego rodzaju działaniach windykacyjnych i egzekucyjnych. Jednym słowem zaciągając kredyt w jakim kol wiek banku z pewnością nie da nam się ukryć niczego przed BIKiem, a pozytywna historia to kwestia o która powinniśmy zadbać ponieważ od niej zależy to czy w przyszłości bank będzie mógł udzielić na kolejnego kredytu. Dane gromadzone w BIKu sa przetwarzane a następnie tworzone sa z nich raporty kredytowe wraz z ocenami punktowymi na podstawie których bank może podjąć decyzje o przyznaniu nam kredytu. Na podstawie tych informacji bank ocenia również rzetelność potencjalnego klienta. Dlatego jeżeli w przyszłości planujemy zaciągnąć kolejny kredyt ważna jest systematyczność w spłacaniu tego obecnego, nawet niewielkie opóźnienie zostanie odnotowane i może sprawić że dla banku będziemy po prostu mało wiarygodni. Historia BIKu działa nie tylko negatywnie, zapisy te mogą mieć również pozytywne skutki o których warto wiedzieć. A mianowicie przymierzając się do zaciągnięcia w przyszłości większego kredytu, odpowiednio wcześniej możemy zdecydować się na inny mniejszy kredyt, który będziemy spłacać bardzo rzetelnie i skrupulatnie. W taki sposób zbudujemy sobie dobra historię kredytową która z pewnością wpłynie w przyszłości na podjęcie pozytywnej decyzji o przygnaniu nam innego kredytu.

Komentarze wyłączone.