Co robić bez zdolności kredytowej?


Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych elementów podczas nawiązywania współpracy z bankami detalicznymi, czy parabankami, chociaż w tym drugim segmencie do obsługi klienta podchodzi się w nieco bardziej liberalny sposób. Czy jest szansa na zadłużenie, jeżeli nie charakteryzujesz się dobrą zdolnością kredytową lub zupełnym jej brakiem?

Brak zdolności kredytowej to faktycznie duża przeszkoda w pozyskaniu dogodnego kredytu gotówkowego, ale nawet banki detaliczne po zabezpieczeniu umowy wypłacają pieniądze kredytobiorcom, chociaż na nieco większy procent. W przypadku braku zdolności kredytowej masz kilka możliwości. Możesz korzystać z pożyczek alternatywnych, np. społecznościowych i z potencjału prywatnych inwestorów. Po drugie decydujesz się na wysokie koszty pożyczki, co reguluje ryzyko ze strony pożyczkodawcy. Przechodzisz na rynek pozabankowy i dobierasz tzw. kredyty bez BIK. Przy ograniczonej zdolności kredytowej musisz najczęściej zabezpieczyć interesy pożyczkodawców majątkiem trwałym. To z reguły nieruchomość. Zdolność kredytowa to aktualnie poważny kapitał ekonomiczny. Bez zdolności kredytowej płacisz za zobowiązanie znacznie więcej niż standardowy klient bankowości detalicznej. W umowach masz do czynienia z dużymi kosztami pozaodsetkowymi, a także z niepewnymi instytucjami.

W niektórych parabankach, szczególnie internetowych nie uwzględnia się w ogóle zdolności kredytowej klienta. Otrzymujesz własne konto multimedialnie, niewielką kwotę pożyczki na początek i po spłacie automatycznie zyskujesz wiarygodność w oczach pożyczkodawcy. Taka forma współpracy jest korzystna dla osób z problemami alimentacyjnymi, z kredytobiorcami o tragicznej sytuacji w BIK oraz BIG. Niszowe parabanki obsługują ryzykownych, ale tak naprawdę uczciwych klientów, u których od czasu do czasu dochodzi do nieoczekiwanych kryzysów ekonomicznych. Banki detaliczne automatycznie odrzucają wnioski podobnych kredytobiorców ze względu na uwarunkowania prawa bankowego. Bank detaliczny odpowiada w dużym stopniu za stabilność całego systemu kredytowego w kraju, a zatem podejmowanie nadmiernego ryzyka w obsłudze klientów nie jest możliwe. Z tego powodu ryzykownych klientów przejmuje prywatny parabank, głównie internetowy.

Komentarze wyłączone.