Czym charakteryzuje się dobra lokata?


Lokata jest jednym z najbardziej bezpiecznych i skutecznych sposobów oszczędzania. Można ją przedstawić w ten sposób: bank pożycza od nas na kilka miesięcy czy też rok, dwa, trzy lata, pewną sumę pieniężna a wzamian za to nalicza należne nam odsetki po tym terminie bank wypłaca należne nam pieniądze wraz z odsetkami. Możesz ją sobie założyć w banku lub też co jest wielkim ułatwieniem dla wielu ludzi w domu korzystając z internetu. Lokata bankowa jest zazwyczaj wyżej oprocentowana niż konta oszczędnościowe.

Wybierając lokatę sugerować się należy przede wszystkim: okresem jej trwania, oprocentowaniem jak również kapitalizacją odsetek.

Jeśli chodzi o okres trwania lokaty, należy dokładnie przeanalizować sobie czy w najbliższym czasie nie będzie nam potrzebna gotówka. Jeśli szykują nam się jakieś wydatki wówczas można nasze oszczędności ulokować na kilku lokatach. W taki oto sposób nie musimy rezygnować z wszystkich lokat tylko zostawić sobie coś w rezerwie.

Oprocentowanie lokat to chyba najważniejsza kwestia, która cechuje dobrą lokatę. Banki bardzo często reklamują lokaty o wysokim oprocentowaniu, aczkolwiek należy się temu dokładnie przyjrzeć. Sprawdzić czy taka lokata nie kryje w sobie jakiś haczyków. Patrząc na oprocentowanie lokat zwróć uwagę również na składniki do niej przylegające. Jeśli one również są korzystne to decyduj się na nią, jeśli nie, szukaj dalej. Być może lokata z mniejszym oprocentowaniem będzie dla Ciebie bardziej korzystna.

Bardzo ważna jest też kapitalizacja odsetek w której chodzi oto by miała ona miejsce częściej niż raz. Im częściej ma ona miejsce tym większy zysk z lokaty. Jeśli oprocentowanie jest niskie, ale kapitalizacja odsetek jest kilka razy w trakcie trwania lokaty to warto właśnie w taką lokatę zainwestować swoje pieniądze.

Wybierając najlepszą lokatę dla siebie ważne jest byś nie wybierał/ła pierwszej lepszej, którą oferuje Ci Twój bank. Czasem warto pochodzisz, porozmawiać na temat lokat z pracownikami odpowiednio do tego przeszkolonymi innych banków. Może się okazać, że inny bank ma znacznie ciekawszą lokatę. Jeśli nie masz na to czasu to w internecie możesz znaleźć na ten temat sporo informacji zaglądając chociażby na rankingi lokat. On Wam pomoże podjąć właściwą decyzję.

Komentarze wyłączone.