Dlaczego banki odmawiają udzielenia kredytu gotówkowego?


Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy najczęściej nie oznacza automatycznego, pozytywnego rozpatrzenia, ale cały proces potwierdzenia wiarygodności ekonomicznej dłużnika. W wielu przypadkach kredytobiorca spotyka się z odrzuceniem wniosku z różnych przyczyn. Większość z nich poznasz w artykule.

Trudno o informacje, dlaczego wniosek został odrzucony

Banki bardzo rzadko zdradzają powody odrzucenia wniosku, dlatego najlepiej zdobywać informacje od wyspecjalizowanych, niezależnych pośredników ułatwiających dopełnienie formalności zgodnie z aktualnymi procedurami placówek finansowych. Jeden z najpopularniejszych, ale mało znanych czynników odrzucenia wniosku kredytowego dotyczy branżowego, sektorowego zróżnicowania klientów. Banki chętnie podpisują umowy ze specjalistami, chociażby lekarzami, prawnikami, inżynierami zatrudnionymi w znanych korporacjach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. A z drugiej strony unikają współpracy z właścicielami firm transportowych narażonych na problemy z płynnością, czy niektórymi markami budowlanymi. Osoby fizyczne różnicuje się natomiast pod kątem formy zatrudnienia, a instytucje finansowe najmniej ufają osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Z jakiego powodu? Zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej oznacza, że pracodawca może zwolnić pracownika właściwie w każdym momencie, co pokazuje sytuacja z ostatniego roku kryzysu pandemicznego (docelowo gospodarczego).

Wniosek kredytowy nie jest wcale taki prosty do wypełnienia bez pomocy

Kredytobiorcy nie rozumieją również, w jaki sposób wypełnić niektóre pola we wniosku kredytowym, a to wiąże się właściwie z natychmiastowym odrzuceniem. Wniosek to absolutna podstawa umożliwiająca nawiązanie prawidłowej relacji z bankiem, pożyczkodawcą. Niestety wniosek kredytowy to format ustalony prawnie, do tego obrabiany dodatkowo zgodnie z procedurami występującymi w bankowości detalicznej. Nieporozumień najczęściej się nie wyjaśnia, tylko odrzuca. Jeżeli masz z tym problem powinieneś skontaktować się z niezależnym doradcą kredytowym. Nie ma sensu wypełniać wniosku kredytowego przy braku doświadczenia.

Mnogie zapytania w BIK – i tak i nie

Odrzucenie wniosku na podstawie zapytań do bazy BIK czasami się zdarza, natomiast problem nie dotyczy wszystkich banków, a jedynie części. Popularna reguła mówi o maksymalnie 3 zapytaniach w ostatnich miesiącach. Przy większej częstotliwości po prostu ryzykujesz brakiem współpracy i brakiem wymaganego finansowania. Banki różnie podchodzą też do kwestii zaciągania chwilówek, czyli krótkoterminowych zobowiązań występujących w sektorze pozabankowym. W jednym banku nie zaciągniesz kredytu gotówkowego, jeżeli w BIK spłacasz chwilówki. A w innym otrzymasz propozycję konsolidacji i to na wartościowych warunkach. Chociaż banki funkcjonują w identycznych normach prawnych to różnią się w takich niuansach. Niejednolite procedury dla branży i praktycznie brak informacji zwrotnej z banku wymusza częste porównywanie konkurencji. Samodzielne poszukiwanie banku pod kredyt gotówkowy z niepewną sytuacją ekonomiczną to praktycznie gwarancja porażki. Klient po prostu nie może wiedzieć z góry, który bank rozpatrzy dany wniosek. A problemem staje się składanie tych wniosków cały czas do wszystkich placówek. Nie można tego zrobić, żeby nie narobić sobie dodatkowych kłopotów.

Najlepiej porozmawiaj z niezależnym pośrednikiem

Rozpoznanie braków w zdolności kredytowej i w procedurach konkretnego banku to absolutna podstawa przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej. Kontakt do niezależnego pośrednika przyda Ci się najbardziej ze wskazanych wyżej powodów.

Komentarze wyłączone.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.