Jak zadłużać się bez nadmiernego ryzyka?


W zadłużonych gospodarstwach domowych zawsze zachodzi prawdopodobieństwo nagłego pogorszenia sytuacji ekonomicznej. W jaki sposób zatem prawidłowo podchodzić do podpisywania umów kredytowych i o czym pamiętać podczas analizy zdolności kredytowej? W artykule zobaczysz, jak zadłużać się bez ponoszenia nadmiernego ryzyka i co robić, kiedy jednak warunki ekonomiczne ulegną negatywnej zmianie?

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami prawnymi banki komercyjne biorą odpowiedzialność za wsparcie przy restrukturyzacji zadłużenia. Taka sytuacja zachodzi szczególnie przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych o krótkoterminowym charakterze. W razie pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego wystarczy zgłosić taki problem w banku, a na pewno otrzymasz szereg propozycji naprawczych. Konsolidacja kredytów to jedna z najpopularniejszych form radzenia sobie z podobnymi przypadkami, ale pod warunkiem, że korzystasz z kilku zobowiązań jednocześnie. Kredytobiorcom odradza się z reguły wychodzenie na rynek pozabankowy, do klasycznych chwilówek, ponieważ takie zadłużenie źle wygląda w bankach detalicznych i sugeruje klienta bardzo ryzykownego pod względem konsumpcyjnym, impulsywnego, jednak czasem w wyjątkowej sytuacji nie zaszkodzi wybrać darmowej chwilówki, należy jednak pamiętać o terminowości w spłacie. Przed zaciągnięciem zobowiązania, nawet krótkoterminowego podchodź dokładnie do oceny zdolności kredytowej i faktycznych możliwości spłaty rat. Zastanów się nad relacjami z pracodawcą i skup się na precyzyjnej analizie ofert banków komercyjnych. Nie musisz podpisywać umów kredytowych bezpośrednio przez bank detaliczny. Lepsze rozwiązanie to rozmowa z wyspecjalizowanym, niezależnym pośrednikiem. Akurat pośrednicy coraz częściej przechodzą egzaminy dopuszczające do obsługi klienta, a zatem to współpraca maksymalnie wiarygodna umożliwiająca porównanie wszystkich ofert kredytów w bankach i nie tylko. Dobrze, jeżeli wprowadzisz do umowy kredytowej nawet minimalne zabezpieczenie majątkowe, ponieważ wtedy otrzymasz na pewno lepsze warunki spłaty.

Nadmierne zadłużenie to zdecydowany problem w krajowych gospodarstwach domowych, a konsumpcyjny styl życia nie jest do końca prawidłowy. Konsolidacja kredytów krótko i długoterminowych wymaga dokładnego formalnego przygotowania, ale gwarantuje obniżenie rat miesięcznych do atrakcyjnych poziomów.

Komentarze wyłączone.