Kredyt hipoteczny – krok w stronę marzeń


Kwestia zaciągnięcia kredytu hipotecznego to pragnienie wszystkich tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na tego typu wydatek. Niestety często brak rzetelnej wiedzy i kompetencji w tej materii sprawia, że decyzja o podjęciu zobowiązania zostaje odłożona w czasie, a przecież jest to możliwe. Niektórzy twierdzą, że jest to porywanie się z motyką na słońce, że banki stosują nieuczciwe praktyki aby oszukać potencjalnego kredytobiorcę. Taki tok myślenia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Mimo, że próbujemy dogonić europejskie standardy, to niestety wciąż ogromnej liczby osób nie stać na zakup nieruchomości, bez pomocy ze strony instytucji finansowej.

Etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny

Pierwszym krokiem przybliżającym do podjęcia ostatecznej decyzji kredytowej jest dokładna analiza możliwości finansowych. Pomoże to zadecydować o zakupie lub zmianie obecnej nieruchomości. Bardzo ważną kwestią jest też próba oszacowania i określenia kształtowania się dofinansowania na przestrzeni kilkunastu lat. Choć może się wydawać, że to zabiegi w stylu palcem po wodzie pisane, to jednakże są bardzo pomocne aby uzmysłowić sobie całokształtu naszego działania.

Po skrupulatnej weryfikacji potencjału finansowego jakim dysponujemy możemy podjąć się kolejnego kroku jakim jest prześledzenie ofert i propozycji różnego typu instytucji finansowych aby znaleźć wariant najbardziej dla nas opłacalny, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby i możliwości finansowe. Warto wiedzieć, że nawet minimalne zmiany jakim może ulec finalny koszt zobowiązania mogą sprawić, że na koniec możemy oczekiwać albo oszczędności dochodzącej nawet do kilkunastu tysięcy albo windowanie kosztu kredytu co prowadzi do destabilizacji domowego budżetu. Wszystkie te działania wynikają z wahania się oprocentowania które determinuje koszty zobowiązań. Dlatego tak istotne jest aby podejmowane przez nas decyzję były gruntownie przemyślane, by nie wynikały ze spontanicznych pobudek.

Wysokość wkładu własnego

Absolutne minimum wkładu własnego wynosi 20%,oznacza to, że w przypadku zakupu mieszkania o wartości 400tys złotych kredytobiorca musi wnieść wkład własny w wysokości 80tys złotych. Instytucje finansowe myślą też o mniej zasobnych w oszczędności klientach generując procedurę, która zezwala na wkład własny w wysokości 10%,w tym przypadku trzeba się liczyć z wykupieniem specjalnego ubezpieczenia. Wówczas należy dobrze przemyśleć całą sytuację, czy warto poczekać by uzbierać środki w wysokości 20% wartości nieruchomości czy skorzystać z oferty tańszej, która finalnie okaże się droższa. Trzeba pamiętać, że im wyższy wkład własny tym w ogólnym rozrachunku zobowiązanie wyjdzie taniej, a okres kredytowania ulegnie skróceniu. Instytucje finansowe preferują klientów z wyższym wkładem własnym gdyż wtedy mogą im zaoferować zobowiązanie na naprawdę satysfakcjonujących warunkach

Komentarze wyłączone.