Kredyty zabezpieczone i niezabezpieczone – na czym polega różnica?


Są różne rodzaje kredytów gotówkowych. Zabezpieczone jak sama nazwa wskazuje – są zabezpieczone i mają zwykle niższe stopy procentowe, wyższe limity pożyczkowe i mniej ograniczeń niż pożyczki niezabezpieczone. Kredytobiorcom ze słabą historią kredytową może być łatwiej uzyskać zgodę na pożyczkę zabezpieczoną.

Przykłady pożyczek niezabezpieczonych i zabezpieczonych:

  • Pożyczki samochodowe i hipoteki to częste przykłady pożyczek zabezpieczonych, w których cenny przedmiot staje się zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy.
  • Pożyczki studenckie, pożyczki osobiste i zakupy kartą kredytową to typowe przykłady pożyczek niezabezpieczonych.

Który rodzaj pożyczki jest dla Ciebie odpowiedni?

O tym, który rodzaj pożyczki jest dla Ciebie lepszy, w dużej mierze decydują pożyczkodawcy i powód, dla którego potrzebujesz pożyczki. A to prowadzi nas do głównych zalet i wad pożyczek zabezpieczonych i niezabezpieczonych. Zaletą pożyczek zabezpieczonych może być to, że jeśli masz słabą lub nieudowodnioną historię kredytową, pożyczki zabezpieczone mogą być łatwiejsze do zakwalifikowania, ponieważ zmniejszają ryzyko dla pożyczkodawcy. Porozumienie zapewnia również inną korzyść: pożyczki zabezpieczone mogą mieć niższe oprocentowanie niż pożyczki niezabezpieczone. Jeśli jesteś w stanie spłacić swoją pożyczkę, aby nie stracić zabezpieczenia, pożyczka zabezpieczona może przynieść oszczędności.

Zanim zdecydujesz czy jest to opcja dla Ciebie, warto dowiedzieć się więcej o potencjalnych korzyściach płynących z pożyczek osobistych.

Co się stanie, jeśli nie możesz spłacić pożyczki niezabezpieczonej i zabezpieczonej?

Jedną z wad kredytu gotówkowego zabezpieczonego jest to, że jeśli masz problemy ze spłatą takiej pożyczki – pożyczkodawca może przejąć zabezpieczenie pożyczki. Na przykład samochód może zostać ponownie przejęty, jeśli spłaty pożyczki nie są dokonywane na czas. Kiedy masz problem ze spłatą niezabezpieczonej pożyczki, napotykasz na wyższe stopy procentowe i opłaty, które jeszcze bardziej utrudniają spłatę. Pożyczkodawcy zazwyczaj udzielają ostrzeżeń i czasu na spłatę lub opcji specjalnych planów. Ważne jest, aby komunikować się z pożyczkodawcą w sprawach, które Cię dotyczą w danym przypadku, lub skontaktować się z renomowaną agencją doradztwa kredytowego w celu uzyskania pomocy.

Jak możesz ubiegać się o osobisty kredyt gotówkowy?

Różni pożyczkodawcy mają różne wymagania dotyczące kwalifikacji pożyczki. Ogólnie rzecz biorąc, kwalifikacje te obejmują połączenie tych samych czynników:

  • historia kredytowa,
  • zdolność kredytowa,
  • dochód i stosunek zadłużenia do dochodu.

Przeglądając te informacje, pożyczkodawcy próbują ustalić, czy będziesz w stanie spłacić pożyczone przez nich pieniądze. Zrozumienie, ile musisz wydać, aby pokryć miesięczne wydatki, pomoże im w jasnym zrozumieniu Twojego obrazu finansowego. Kiedy ubiegasz się o pożyczkę zabezpieczoną, pożyczkodawca będzie również chciał potwierdzić wartość, stan i własność twojego zabezpieczenia.

Jaka jest różnica w oprocentowaniu pożyczek zabezpieczonych i niezabezpieczonych?

Oprocentowanie pożyczki zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest ryzyko dla pożyczkodawcy. W przypadku pożyczki o podwyższonym ryzyku pożyczkodawca nalicza wyższe oprocentowanie, a w przypadku pożyczek o niższym ryzyku oprocentowanie jest niższe. Z tego powodu zwykle zobaczysz, że zabezpieczone pożyczki osobiste mają niższe oprocentowanie niż pożyczki niezabezpieczone. Pożyczki zabezpieczone są mniej ryzykowne dla pożyczkodawców, którzy wiedzą, że pożyczkobiorcy są bardziej skłonni dotrzymywać umowy spłaty, gdy w grę wchodzi zabezpieczenie.

Komentarze wyłączone.