Nad czym pracować przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?


Nie otrzymasz wartościowego kredytu gotówkowego bez pozytywnej zdolności kredytowej, co wyraźnie wymusza ustawa o kredycie konsumenckim. Analiza kredytowa to procedura obowiązkowa i właściwie niezależna od rodzaju instytucji. Nawet firmy pożyczkowe bazujące na kapitale prywatnym sprawdzają pożyczkobiorców, chociaż ponoszą przy tym nieco większe koszty i nie mają tak rozbudowanych algorytmów, jak banki detaliczne. Nad czym powinieneś pracować przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego w celu ułatwienia podpisania umowy?

Podstawowa sprawa to uczestnictwo w rynku kredytowym, a także terminowe regulowanie dotychczasowych zobowiązań i to nie tylko kredytowych, ale związanych z alimentami, opłatami mandatów, zwykłych rachunków. Za niespłacone długi możesz trafić do Krajowego Rejestru Długów i zniszczyć reputację w BIG i BIK. Biuro Informacji Kredytowej skupia informacje o zadłużeniu w bankach, parabankach, a BIG dotyczy innych grup zobowiązań, pozabankowych. Niektóre firmy pożyczkowe w materiałach marketingowych twierdza, że udzielają pożyczek bez BIK, ale nie jest to do końca prawda. Po prostu takie instytucje monitorują inne rejestry lub nieco inaczej podchodzą do analizy kredytowej, ale procedura oceny ryzyka właściwie się nie zmienia. Każdy pożyczkodawca musi zgodnie z przepisami i zgodnie z ideą ekonomiczną ocenić klienta – pożyczkobiorcę.

Regularne podnoszenie poziomu dochodów to kolejna ważna sprawa dla kredytobiorcy. Wysokość dochodów wiąże się również z systematycznymi wpływami. Najtrudniejsza sytuacja na rynku kredytowym dotyczy przedsiębiorców, a najmniej osób fizycznych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony (ochrona kodeksu pracy). W banku musisz przedstawić stałe źródło dochodów potwierdzone umową. Wykorzystanie środków z pracy na czarno, w szarej strefie i nie wchodzi w grę. Banki nie akceptują również dochodów pochodzących z programów socjalnych, chociażby 500+, chociaż to pewna informacja o większej płynności danego gospodarstwa domowego. Umowy cywilnoprawne to spore ryzyko dla kredytobiorcy, ponieważ takie relacje zawodowe można rozwiązać właściwie z dnia na dzień, co ma wyraźny wpływ na zdolność kredytową.

Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego przejrzyj regulaminy banków, albo skontaktuj się z niezależnym pośrednikiem, ponieważ na rynku występuje wiele różnic w traktowaniu konkretnych grup kredytobiorców. Powinieneś ustalić, w którym banku masz największe szanse, żeby nie zaburzyć punktacji BIK wysyłaniem zbyt wielu zapytań kredytowych.

Komentarze wyłączone.