Warunki kredytów gotówkowych – na co zwracać uwagę?


Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto wiedzieć, co jest istotne podczas dobierania najbardziej odpowiedniej oferty. Wielu klientów nie czyta dokładnie umów, co potem, skutkuje wieloma problemami w czasie spłacania zobowiązania.

Oferta to nie umowa

Przede wszystkim klienci udający się do banku po kredyt musza pamiętać, że przedstawiane przez nie oferty mogą się różnić od warunków podpisywanej umowy. Proponowane w reklamach niskie oprocentowanie może dotyczyć tylko umów zawieranych na krótkie, często roczne okresy czasu czy przy niskich kwotach zobowiązania. Jednakże zazwyczaj to właśnie oferta jest tym, co w pierwszej kolejności przyciąga uwagę klientów. Aby uniknąć problemów podczas spłaty zobowiązania, najlepiej jest poprosić o dokładne wytłumaczenie kolejnych punktów umowy przed podpisaniem. Ponadto w wyborze najlepszej oferty na pewno pomoże przejrzenie i odpowiednie porównanie ze sobą przynajmniej kilku.

Porównywarki kredytów – ciekawe narzędzie dla każdego

Obecnie w celu porównania kredytów nie trzeba spędzać wielu godzin w bankach na zbieraniu informacji i potem na wyliczaniu rat czy opłat związanych z kredytem. Wystarczy skorzystać z narzędzia, jaki jest porównywarka kredytów. Dostępne online na wielu stronach w ciągu kilku chwil są w stanie pokazać porównania wybranych według kryteriów poszukującej kredytu osoby ofert. Każda porównywarka pozwala zazwyczaj n a wybranie własnych kryteriów, które mają temu służyć. Jedni bowiem preferują przede wszystkim dopasowanie wysokości raty do możliwości ich domowego budżetu, dla innych zaś najważniejsze będą jak najniższe oprocentowanie i inne, związane z przyznaniem kredytu opłaty. Plusem z pewnością jest także to, iż obecnie bardzo wiele porównywarek umożliwia zainteresowanym klientom bezproblemowe złożenie wniosku online gdyż z poziomu wyszukiwarki można się przenieść na stronę banku. Ponadto kredyty są zazwyczaj dokładnie opisane, a opisy zawierają informację o tym, czy bank przewiduje udogodnienia dla klientów korzystających już z jego usług, na przykład możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków przyznania czy obniżenia oprocentowania.

Kredyt dopasowany do budżetu

Jednym z istotniejszych kryteriów przy zaciąganiu zobowiązania takiego jak właśnie kredyt gotówkowy jest przede wszystkim wysokość raty. Powinna ona zostać dopasowana do możliwości domowego budżetu, zbyt wysoka bowiem może w krótkim czasie spowodować utratę płynności finansowej i tym samym mogą powstawać problemy z terminowym regulowaniem zobowiązania. Wielu doradców finansowych stwierdza, że znacznie lepiej jest wybrać niższą ratę, nawet jeśli dla klienta może to oznaczać nieco wyższe oprocentowanie czy dłuższy okres spłaty. Wówczas jednak jest pewność, że rata zawsze będzie mogła być uregulowana na czas bez zbyt wielkich problemów. Ponadto wiele banków oferuje klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, czyli przerwy w spłacie rat na pewien czas. Oczywiście musza być spełnione warunki, jak na przykład terminowe regulowanie zobowiązania czy wcześniejsze powiadomienie banku.

Komentarze wyłączone.