Warunki zaciągnięcia kredytu gotówkowego


Kredyty gotówkowe to jedna z najciekawszych i bardzo mocno regulowana prawnie kategoria zadłużeniowa gospodarstwa domowego. Co warto wiedzieć o warunkach podpisania umowy o pożyczkę konsumpcyjną?

RRSO to obowiązek banków. Podawanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania to standard prawny umożliwiający porównywanie wszystkich ofert, ale co warto zaznaczyć na jednolitych warunkach, a te niestety trudno uzyskać. Niektóre banki proponują, np. rezygnację z prowizji przy całościowym ubezpieczeniu lub transakcje wiązane ograniczające koszty. RRSO zmienia się też przy optymalizacji rat równych lub malejących. Inaczej też RRSO wypada, kiedy porównujesz dwa kredyty gotówkowe udzielane na różne okresy. RRSO standardowo podaje się w skali rocznej.

Banki z reguły nie wymagają zakładania oddzielnego rachunku, aby wypłacić pieniądze z pożyczki. Poręczenie również jest rzadko wymagane w przypadku wykazania pozytywnej zdolności kredytowej. Najpopularniejsza forma zabezpieczenia umowy to od lat podpisanie weksla in blanco, czy wykorzystanie nieruchomości. Warto pamiętać, że tylko niezadłużona nieruchomość może wchodzić w skład zabezpieczenia umowy o kredyt gotówkowy. Nieco inaczej banki podchodzą do obsługi kredytów na mniejsze i większe kwoty. Przy mniejszym zadłużeniu odpada niekiedy prezentacja zaświadczenia o zarobkach.

Kredytobiorca jest w stanie konkretnie porównać oferty kredytów gotówkowych, poprosić o wakacje kredytowe, a nawet przejść przez negocjacje oprocentowania, ale dopiero po etapie oceny zdolności kredytowej. Ochrona kredytobiorcy rozszerza się naturalnie na rzecznika prawa konsumenta. W przypadku wystąpienia klauzul abuzywnych (niedozwolonych) w umowie o kredyt gotówkowy bardzo łatwo z niej wyjść. Nie ponosisz również kosztów za wcześniejszą spłatę zobowiązania, a to dobra praktyka znacząco ograniczająca całkowite koszty zadłużenia.

Dodatkowo

Przy kredycie gotówkowym nie musisz posiadać zgody współmałżonka, chociaż występują tutaj pewne wyjątki, ale raczej przy dużych kwotach. Postaraj się również nie wykorzystywać pełnej zdolności kredytowej, szczególnie przy ryzyku wzrostu stóp procentowych.

Komentarze wyłączone.